امروز جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
ماکارونی هم دو نرخی شد
۱۴۰۰ هفدهم آذر
ارسال لینک مطلب به :
لینک ثابت  |  نسخه ی چاپی  |  ارسال برای دوستان  |  نظرات
 

ماکارونی هم دو نرخی شد/افزایش 60درصدی قیمت در سال جاری

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان عضو انجمن بر این باورند تا زمانی‌که دولت گندم با نرخ سال گذشته به آنها می‌دهد نباید افزایش نرخ را اعمال کنند.

این روزها ماکارونی در سبد خانوارها جای خود را باز کرده است چرا که علاوه بر پایین بودن نرخ آن می‌توانند بسیاری از نیازهای غذایی مصرف‌کنندگان را تامین کنند از این‌رو ثبات قیمت آن برای مردم حائز اهمیت است. در حال حاضر تولیدکنندگان این صنعت زیرمجموعه 2 انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران و انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران کار خود را پیش می‌برند. انجمن تولیدکنندگان از آنجایی‌که گندم را با نرخ سال گذشته از دولت دریافت کرد قیمت ماکارونی در سال جاری را افزایش نداد این در حالیست که انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی به‌دلیل خرید گندم آزاد و همچنین بالا رفتن هزینه عوامل تولید، قیمت ماکارونی در سال جاری را 60 درصد افزایش دادند. 

محسن امینی  در پاسخ به این پرسش که آیا در سال جاری ماکارونی افزایش نرخ را تجربه کرده است؟ گفت: این روزها ماکارونی در سبد خانوارها جای گرفته است چرا که قیمت آن به‌نسبت سایر اقلام خوراکی چون برنج کمتر است.

وی در ادامه با تشریح چگونگی محاسبه قیمت ماکارونی، بیان کرد: قیمت ماکارونی براساس توافق سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با 2 انجمن ماکارونی کشور یعنی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی و انجمن کارفرمایان ماکارونی محاسبه می‌شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: سال‌هاست که قیمت‌گذاری دستوری اجرا نمی‌شود و تولیدکنندگان با احتساب هزینه تولید قیمت ماکارونی را محاسبه می‌کنند آنها با احتساب  قیمت آرد، هزینه بسته بندی، کارگر، سود تولیدکنندگان و ... به قیمت نهایی می‌رسند.

به گفته وی، دولت در سال جاری گندم را با نرخ بالاتری از کشاورزان خریداری کرد اما در جهت حمایت از سفره‌های مردم تا بیش از این کوچکتر نشوند گندم را با نرخ سال گذشته در اختیار صنعتگران قرار داد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی باوجود افزایش سایر هزینه‌های تولید به‌غیر از نرخ گندم قیمت ماکارونی در سال جدید را افزایش نداد.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به دو نرخی شدن قیمت ماکارونی در بازار، خاطر نشان کرد: همانگونه که اشاره کردم انجمن کارفرمایان ماکارونی باتوجه به افزایش هزینه تولید قیمت محصول نهایی را بالا بردند. به همین دلیل هم‌اکنون قیمت ماکارونی در بازار 2 نرخی شده است برخی از کارخانه‌ها با قیمت سال گذشته و برخی دیگر با قیمت جدید این محصول را عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان ماکارونی بر این باور است تا زمانی که تولیدکنندگان گندم را باقیمت سال گذشته از دولت دریافت می‌کنند نباید افزایش نرخ را اعمال کنند. باید به این نکته اشاره کنم که دولت به این تولیدکنندگانی که گندم را با نرخ آزاد خریداری کردند پیشنهاد داد که گندم آنها را خریداری و دوباره آن را با نرخ دولتی به آنها می‌فروشد که چنین پیشنهادی مورد موافقت آنها قرار نگرفت.

امینی با اشاره به ثبات قیمت ماکارونی تا پایان سال، افزود: بنا به گزارش تعزیرات استان البرز برخی از تولیدکنندگان این صنعت افزایش قیمت را اعمال نکردند.

وی کیفیت ماکارونی تولید شده در ایران را صادراتی عنوان کرد و افزود: ماکارونی تولید شده در کارخانه‌های تولیدی به کشورهای آفریقای جنوبی، کنیا، اتیوپی، سوئد، آلمان و ایتالیا صادر می‌شود چراکه تفکر ما در تولید صادراتی است.

 

 

قیمت گندم یکی از مولفه‌های تولید است

همچنین در این رابطه مهرداد نوری رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران گفت: مقرر شده است شرکت‌های که گندم را به صورت مستقیم از دولت خریداری نمی‌کنند تغییر نرخ را در سال جاری اعمال کنند اما از سوی دیگر واحدهایی که گندم دولتی دریافت می‌کنند تغییر نرخی نداشته باشند.

وی بابیان اینکه نمی‌توان انتظار داشت با ثابت نگه داشتن یکی از مولفه‌های تولید قیمت محصول نهایی ثابت بماند، افزود: درست است دولت قیمت خرید گندم را تغییر نداد اما اینجا این پرسش مطرح است که آیا توانست قیمت آرد و سایر عوامل تولید را ثابت نگه دارد؟

این فعال اقتصادی ادامه داد: سال گذشته تولیدکنندگان گندم را کیلویی 2 هزار و 700 تومان خریداری می‌کردم و برای حمل آن از بندرعباس کیلویی 300 تومان کرایه پرداخت می‌کردند این در حالیست که در سال جاری تولیدکنندگان برای حمل هر کیلو گندم 780 تومان پرداخت می‌کنند پس کرایه حمل بیش از 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به افزایش سایر عوامل تولید خاطر نشان کرد: دولت هزینه دستمزد را 39 درصد افزایش داد همچنین علاوه بر این قیمت سلفون نیز در سال جاری 70 درصد افزایش نرخ را تجربه کرد از این‌رو نمی‌توان انتظار داشت با ثابت ماندن قیمت گندم نرخ ماکارونی هم باید ثابت بماند و تولیدکنندگان همچنان محصول خود را با نرخ اردیبهشت سال گذشته عرضه کنند این مسئله معقول به نظر نمی‌رسد.

به گفته نوری، مدتهاست که به ما می‌گویند با دولت همراه باشید و مراعات حال دولت جدید را بکنیداما باید بگویم تولیدکنندگان تا یک مسیر می‌توانند با دولت همراه و هم‌ مسیر باشند و باید سود و زیان خود را در نظر بگیرند.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه سازمان حمایت بر روی قیمت ماکارونی ساده 500 گرمی و 700 گرمی نظارت خود را اعمال می‌کند، افزود: قیمت ماکارونی‌های غنی شده مشمول رصد قیمت نیستند.

وی بابیان اینکه در سال 1400 تولیدکنندگان گندم را کیلویی 5هزار و430 تومان از کشاورزان خریداری کردند، افزود: این نرخ خرید به این معنی است که تولیدکنندگان 100 درصد گندم را گران‌تر از سال گذشته خریداری کردند. پس تولیدکننده اگر بخواهند 100 درصد قیمت ماکارونی را نسبت به سال گذشته افزایش بدهند باید این محصول را بسته‌ای 17 هزار و 200 تومان بفروش برساند این در حالیست که آنها ماکارونی را بسته‌ای 13هزار و 900 تومان می‌فروشند. تولیدکنندگان گندم را 100 درصد گران‌تر خریداری کردند اما محصول را 100 درصد گران نکردند.

نوری در پایان بیان کرد: تولیدکنندگانی که ماکارونی 500 گرمی را بسته‌ای 13 هزار و 900 تومان عرضه می‌کنند در هر بسته هزار و 300 تومان به دولت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند. یعنی کسانیکه گندم را 100درصد گران‌تر خریداری کردند اما  60 درصد افزایش قیمت اعمال کردند؛ اما 100درصد بیشتر از سایر تولیدکنندگان به دولت مالیات ارزش افزوده پرداخت می‌کنند.

نظرات ارسال شده
ارسال نظر
نام شما
ایمیل
وب سایت  
 
شرح نظر  
عبارت زیر را در کادر وارد کنید

جستجو
اطلاعات مطلب
گروه
بازدید 1265
آخرین اخبار
دعوتنامه مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران گزارش جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن تولیدکنندگان وصادرکنندگان ماکارونی درمورخ 18/02/1401 آگهی دعوت مجمع عمومی عادی سالانه انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران ماکارونی هم دو نرخی شد گزارش محمع دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران خبر داد معامله ۵۹ هزار تن محصول در بورس کالا سال آینده نیازی به واردات نیست روایت مرکز آمار از قیمت محصولات کشاورزی در تابستان 96 وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری مشترک با کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا یزدان سیف اعلام کرد: ۳۱ هزارتن گندم دوروم برای نخستین بار به ایتالیا صادر شد دومین محموله گندم صادراتی ایران بارگیری شد ۱۰۰ میلیارد برای پرداخت مطالبات گندمکاران تخصیص یافت تولید گندم در ایران؛ ۲۵ درصد بیش از میانگین ۵ سال اخیر

در حال حاضر شما از مرورگر Internet Explorer نسخه 6 یا 7 استفاده می کنید ، خواهشمند است از نسخه بالاتر این مرورگر استفاده کنید یا مرورگر Mozilla Firefox را که توصیه ما نیز می باشد از اینجا دانلود کنید!